Psikologlara gerek var mı?

Devamlı şunu düşünürüm, insanlar neden psikologlara gidiyor! Eğer her yaptığımız seçimin sonucu bizi başarı veya başarısızlığa(mutlulukta olabilir) götürecek ise Acar Baltaş’a göre ve bunun için sabretmemiz ve azim etmemiz gerekiyor ise neden dışardan müdahale alayım! Bu müdahale sadece içi boş ilaç yutmanızdır(plasebo etkisi). Asıl ilaç kendinizdir. Nasıl mı bunu bilimsel kanıtları var!

Bir hastalığınız var ve bağışıklık sisteminiz düşük seviyede çalışıyor. Sizden alınan kan size şırınga ile dozajlar arttırılıp sonrada azaltılarak tekrar veriliyor. Bağışıklık sisteminiz kanı dışarıdan geldiği için yabancı bir madde sanıp tepkimeye sokuyor ve savaşa başlıyor aslında sizin kanınız 🙂 Ve bazı hastalıklara bağışıklık kazanmaya başlıyorsunuz, bu hastalıklar şu anda şikayetçi olduğunuz hastalıklar 🙂 Bu uygulama bazı hastalıklarda başarılı Almanya’da bu tip tedavi yöntemleri mevcut.

Aynısını aslında sizin ruhunuza yapmanız lazım! Yani dışardan hiç kimse bir psikologta sorunlarınızı çözemez! Çok görmüş geçirmiş ve objektif birisini bulursanız belki! Ama yine tedavi sizde 🙂 Buda çok zor bir ihtimal ama vardır tabii ki böyle bir psikolog. Ama asıl ilaç sizde nasıl mı işte Dostoyevski Budala romanında gizlice vermiş cevabı net olun! İstekleriniz net olsun! Acar Baltaş vermiş cevabı sabredin! Yani ne istiyorsanız isteyin ve net olursanız ve sabrederseniz isteğinize kavuşursunuz!

Rakamlara takılmayın! Rakamlar mutsuzluk nedenidir. Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Sen ne kadar kazanıyorsun? Evlenmek için geç kaldın? Yaşın kaç olmuş ne yapıyorsun? Benim tek cevabım var bu sorulara sen ben değilsin ve kendince yorum yapamazsın! Yani size 40 lı yaşlarına gelmiş göbek büyütmüş ve çocuğu olan bir adam ve iş anlamında net başarıları olmayan birisi gelip, ya bu yaşların evlilik yaşı evlenmelisin diyorsa ben onu yargılamam derim ki bu tip bir hayatta böyle düşünmesi normal derim geçerim çünkü içinde bulunduğu bir girdaptan sana saldırarak çıkmayı tercih ediyor. Ama ben ona şunu demiyorum ya şuan satışçısın kırk yaşına gelmişsin ve alsat nereye kadar geleceğin ne olacak desem morali bozulup düşünmeye başlayacak! Yani benim psikolojimi, bedensel aktivitelerimi, işimi, istediğim eşi, bana verilen şansları, bilgi kapasitemi, okuduklarımı, yazdıklarımı, ürettiklerimi bilmeden dışardan rakamlar ile bana bir yorumda(aslında saldırıdır) bulunamaz aynı şekilde bir psikolog!

Kısaca hayata karşı ne olursa olsun seçimleriniz net olsun ve sabredin! Evlilik son dönemlerde direk saldırı aldığım bir konu o yüzden bu örneği verdim yoksa örnek çok 🙂