Yazılım ile kalkınmanın önemi! Ama hangi yazılım!

Merhabalar,

Öncelikli olarak yazılım ile kalkınma çok önemli bir modeldir. Neden mi? Çünkü yazılım yazmanız için gerekli olan girdiler; laptop, elektrik ve akıllı beyinler. Evet ülkemizde akıllı beyinden çok laptop ve elektrik olmasına rağmen neden yazılım markalarımız yok gelin bu konuyu irdeleyelim. (Akıllı beyinler maalesef laptop sayısından çok az!)

Marka oluşturmak aslında hele bir yazılım markası oluşturmak her baba yiğidin harcı değil maalesef. Hele bunu İslami siyasala gönül vermiş kişilerin anlamasını beklemek anlamsız bir çaba olur. Neden mi anlatayım?

Bir kere marka olmanız için niş ürünler geliştirmeniz gerekir. Canım ülkemin canım mühendisleri bir dönerci gibi hareket ederek nerde CRM, nerde ERP gibi sektörde zaten doymuş olan bir yelpazeye ürün geliştirirler. Ve geliştirdikleri ürünleri global bir bakış açısıyla değilde lokal bir mantıkla geliştirirler.

Bir de niş ürünler geliştirmeniz o kadar kolay değildir. Birinci günden 20.yılınıza kadar birinci versiyondan 5. versiyonunuza kadar sizi işin başında görmek isterler müşteriler. O ara belki bir iki ev yapmış kira yiyip ne işim var arge ile, müşteri talepleriyle ben kiramı yiyip yan yatayım derseniz marka yaratmak hayal olur.

Markanızı yarattınız ama bunun pazarlaması ayrı bir uğraş. Buna para harcamak insanlara külfet gelir. Onu harcamaktansa gidip kendine son model bir araba çekmek ve hava atmak Türk insanının genetiklerinde vardır.

İş böyle olunca sizin yazılım ile kalkınma ve markalaşmanız imkansız hale gelir. Birde buna eğitimsiz bir insan topluluğu içinde yaşamanız eklenince satış rakamlarınız diplerde sürünür. Maalesef topluma eğitimsiz diyorum ama buna en büyük holdinglerin kalantor CEO’larıda dahil, dijitalleşmenin önemini anlamamış bir sürü kobimiz mevcut. Dijitalleşsek ne olacak, o verilerden analiz ve sentez üretecek insan kaynağımızda yok. Yani CEO şuna bakıyor. Kardeşim ben anlamıyorum, elemanım hiç anlamıyor o zaman neden yatırım yapayım katkısı ne olacak? Onun yerine gider kendime yeni araba alırım yada şurdan ev daha çok prim yapar!!!

Yani bu ülke şu an bir girdapa girmiş bulunmakta ve 16 yıllık inşaat ekonomisinin, eğitilmeyen insanlarla bir gelecek kurmak çok zor. Burdan yöneticilere önerim bu topraklardan zeka değil kas gücü çıkar. En azından tarımı kurtarın. Bizim gibi yüksek teknoloji üretmeye çalışan insanlarda şansını yurt dışında bulacaktır. Bu ülkeden yüksek teknoloji adına bir umudumun olmadığını net yazmak isterim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir