Başarı nedir? Sayılar ile başarı kıyaslaması doğru mudur?

Başarı nedir sorusuna bir çok kişi son zamanlarda verdiği cevap yaptığı işte ünlü olması, milyon dolarları olması, vb. sayılarla ifade edilecek bir sürü cevabı verebilir. Ama gerçek hayatta böyle olmadığını herkes bilmektedir. O zaman bir sürü öğretim üyesi, profesör, mühendis, doktor, vb. mesleklerle uğraşanlar başarısız atfedilip köşeye çekilmesi mi gerekir? Sıkıntı toplumun rakamlara bağlı yaşamasıdır. Aslında temel soru yaptığınız ne olursa olsun üzerine ne kattığınızdır. Ayrıca elde edilen sonuç sizi ne kadar mutlu etti. Mutsuz ettiğini düşündüğünüz bir çok sonuç bile ilerde çok büyük bir mutluluğun başlangıcıda olabilir buda ayrı bir bakış açısıdır.

Örnek olarak bir şirket ele alalım. Bu şirket güzel işler yapan 1-2 kişilik bir şirket olabilir. Aynı tip aynı zamanda kurulmuş başka bir şirket ise kısa zamanda 50-100 kişilik seviyelere ulaşmış ve milyon dolarlar ile oynayan bir şirket olabilir. Şimdi ne bu küçük şirkete başarısız diyebiliriz, nede bu büyük şirkete başarılı diyebiliriz. Herkesin tabiiki baktığı rakamlar üzerinden şirketlerden diğerinin başarılı olacağıdır. Ama her şirketin ve her insanın farklı hikayeleri vardır. İnsanları değerlendirirken kendi hikayelerini dinlemek ve onun üzerinden bir değerlendirme yapmak daha doğrudur. Aynısı şirketler içinde geçerlidir. Şirketleri değerlendirirken nasıl bir hikayesi var ona bakmalı ve başarılı veya başarısız demeliyiz. O yüzden insanların başarılı olup olmadıkları kendilerinden dinleyip öğrenebiliriz. Kendisine öz saygısı olan, yaptığı işten mutlu olan insanlar başarılıdır.

Başarılı olmak tamamiyle sizinle ilgili bir durumdur. Dışardan gözlemlenebilecek bir durum değildir. Yani içinizde bunu hissedersiniz. Ama şu anda insanlar maalesef arabaları, ofisleri, çalışanları, servetleri üzerinden başarılı veya başarısız değerlendirilmektedir. Bu tamamiyle yanlış bir bakış açısı olup materyalizme dayanmaktadır. Eğer yaptığınız iş size içsel bir huzur ve gelişim vaadediyor ise siz başarılısınızdır.

Olaya şöylede bakabiliriz. 50-100 çalışanı olan bir şirket sahibi sizce akşamları ne kadar rahat uyuyor? Veya ay sonu geldiğinde kaç müşterisiyle muhasebe sorunlarını gidermeye çalışıyor? Bu 1-2 kişilik şirket kaç kişiyle ne kadarlık bir bütçe ile çalışıyor? Bu sizin hikayenizi oluşturmaktadır. Bu hikayeden aslında sizin mutlu olup olmadığınız veya başarılı olup olmadığınız çıkacaktır. İnsanları ve işleri değerlendirirken rakamsal boyutlarla değilde daha çok o insan ve şirketlerin hikayeleri ile değerlendirmeniz daha doğru olacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir